Chleba s psylliem - od Lenky Jurečkové - z TV Dobré ráno


Ingredience:
450g Schar mix B
500-550 ml vody (je to vč. vody do které se máčí psylium)
50g pohankové mouky (nebo čirokové, teffové...)
15g čerstvého droždí
lžíce psyllia (dávám i dvě nebo přidávám po lžičce chia a lněného semínka)
lžíce cukru
12g soli (2 lžičky)
lžíce oleje (taky klidně 2)
lžička kmínu nebo chlebového koření

Psyllium se nechá nabobtnat v 500ml vody nejlépe několik hodin když není čas alespoň 15 minut, sem tam promíchat. Do 0,5 dcl teplé vody dát droždí a cukr, zamíchat a nechat vzejít kvásek - bude mít nahoře čepičku a nebo alespoň bublá 5-10min (vyplave napovrch a jde vidět jak roste) Pak už jen stačí zamíchat všechno dohromady, naposledy dávám olej, překrýt igelitkou, folií (nesmí se těsta dotýkat) poklop od mikrovlnky...prostě ať to neoschne Kyne to cca 40minut (v létě, v teplé kuchyni, lehce nahřáté troubě), v zimě nebo v chladnější kuchyni to může trvat i hodinu. Stačí nechat to kynout v míse ve které je to zadělávané. Po vykynutí = zhruba 2x zvětší objem, vyklopit na pomoučněný stůl, popřekládat, zpočátku radši stěrkou - přeložit od kraje ke středu, pootočit o 90stupňů a zase od kraje do středu (ukázka a celý postu je ve videu pod receptem), pak už to půjde dobře i rukama... S moukou při překládání opatrně, přidávat jen tolik, aby se těsto nelepilo k rukám a ke stolu.
Bochníček těsta lehce zakulatit, dát do škrobem vysypané ošatky a opět nechat kynout cca 30min (nejlépe v zavázané a nafouknuté tenké igelitce) Překládání je důležité, aby bylo těsto pevné a po upečení hladké.
Nemusí kynout nutně v ošatce, je to jen aby se těsto nerozteklo do stran, takže pro začátek stačí miska vyložená pečícím papírem, cedník vystlaný pomoučněnou utěrkou… V případě ošatky se těsto dává tou pěknou stranou dolů, tzn že na nás budou koukat ty spodní "švy" (při překlopení se to v troubě otočí a bude krásný a nebude vidět jak se to překládalo). V případě kynutí na pečícím papíru se dává naopak pěknou stranou nahoru (na plech budeme jen přenášet, nebudeme otáčet) Než to nakyne rozpálíme troubu na max s plechem (pizza kamenem) na kterém se bude péct a druhým starým plechem dole, na který budeme lít horkou vodu (nezničíme troubu). Chlebík z ošatky jemně překlopíme na vrchní plech či kámen, v případě kynutí v misce vyložené papírem ten bochníček prostě přesuneme i s papírem, postříkáme ho vodou z rozprašovače (bude po upečení lesklý), dolů do trouby na druhý plech nalijeme 2-5 dcl vody (nejlépe vroucí) a rychle zavřeme. Po 10minutách vyvětráme páru, stáhneme trochu teplotu a dopečeme.
U mě se teploty pohybují max = 230 a pak to stáhnu na 200 a počkám dokud nebude kůrka hnědá což je tak 40minut.
Upečený chleba se pozná tak, že se zaklepe na spodek a ten musí "zvonit" = zní to dutě :)